FantechTrade Exhaust Fan 230mm 230 Volt 0.11 Amp 0.612 cu-m/hr 43dBA at 3m White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
841389309439
|
|---|---|
| SKU |
FANHV-230AE
|
| Brand |
FantechTrade
|
| Product Type |
Exhaust fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HV-230AE |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 0.612 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 0.17 l/sec |
| Colour | White |
| Current | 0.11 Amp |
| Duct Size | 230 mm |
| Fan Speed | 19 rps |
| Fan Size | 230 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 325 mm |
| IP Rating | IPX4 |
| Noise Level | 43 dBA at 3 mtr |
| Motor Type | External Rotor |
| Mounting Method | Window |
| Phase | 1 Phase |
| Voltage | 230 Volt |
| Wattage | 34 Watt |
| Width | 142 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!