FantechTrade Exhaust Fan 150mm 230 Volt 0.3 Amp 450 cu-m/hr 46dBA at 3m Grey
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
932597100493
|
|---|---|
| SKU |
FANEWE152
|
| Brand |
FantechTrade
|
| Product Type |
Exhaust fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EWE152 |
| Air Flow Cubic Meters per Hour | 450 cu-m/hr |
| Air Flow Litres per Second | 123 l/sec |
| Colour | Grey |
| Current | 0.3A |
| Duct Size | 150 mm |
| Fan Speed | 2500 rpm |
| Fan Size | 150 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 355 mm |
| IP Rating | IP44 |
| Noise Level | 46 dBA at 3 mtr |
| Motor Type | External Rotor/Squirrel Cage Induction |
| Mounting Method | Wall |
| Phase | 1 Phase |
| Voltage | 230 Volt |
| Temperature | 75 deg C |
| Wattage | 0.07 KW |
| Width | 310 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!