Eye Lighting Floodlight High Pressure Sodium 940W 240V Toughened Glass Lens Magnetic Premium Aluminum Silver
Description
Key Specifications
| SKU |
EYECSX940
|
|---|---|
| Brand |
Eye
|
| Range Name |
Compact
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 252170 |
| Wattage | 940 Watt |
| Width | 165 mm |
| Average Lamp Life | 24000 hrs |
| Colour | Silver |
| Control Gear | Magnetic |
| Diffuser Type | Toughened Glass Lens |
| Height | 700 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Light Source | High Pressure Sodium |
| Material | Premium Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!