Ektor Razor Professional Slimblade Emergency Exit Recessed Mount Single & Double Sided 16m Polycarbonate White IP20
Description
Key Specifications
| SKU |
EVT2684
|
|---|---|
| Brand |
Ektor
|
| Product Type |
Emergency Exits
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 2684 |
| Battery Type | Lithium |
| Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage | 1.7 Watt Standby/3.7 Watt Max/0.6 Watt LED |
| Input Voltage | 230 Volt AC |
| Material | Polycarbonate/PMMA |
| Operating Mode | Maintained |
| Height | 210 mm |
| Width | 95 mm |
| Average Lamp Life | 100000 hrs |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Viewing Distance | 16 mtr |
| Mounting Method | Recessed |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!