Ektor Razor Core Slimblade Emergency Exit Sign Surface Mount Single & Double Sided 24m IP20
Description
Key Specifications
| SKU |
EVT12124
|
|---|---|
| Brand |
Ektor
|
| Product Type |
Emergency Exits
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 12124 |
| Battery Type | LFP |
| Colour | Black |
| Height | 203 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 Volt AC |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Type | LED |
| Material | Polycarbonate/PMMA |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Maintained |
| Temperature | 0 to 55 deg C |
| Wattage | 1.7 Watt Standby/2.6 Watt Max |
| Viewing Distance | 24 mtr |
| Width | 52 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!