Ektor UMBRA ADVANCED LED Weatherproof Batten 9/17W 230VAC 50Hz 4000/5000/6500K 1100/1150/1100lm 54000hrs Tri-Colour
Description
Key Specifications
| SKU |
EVT11204
|
|---|---|
| Brand |
Ektor
|
| Product Type |
Emergency Battens
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 11204 |
| Average Lamp Life | 54000 hrs |
| Battery Type | LFP |
| Charging Time | 16 hrs |
| Colour Temperature | 4000/5000/6500K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 93 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| IP Rating | IP65 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 230 Volt AC |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 1100/1150/1100 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Constant Current |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 9/17 Watt |
| Width | 130 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!