Energizer Dry Cell Battery Heavy Duty Alkaline/Zinc-Manganese Dioxide 1.5V 1100mAh Size AA
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
8999002611746
|
|---|---|
| SKU |
EVR1215HP10N
|
| Brand |
Energizer
|
| Range Name |
Super Heavy Duty
|
| Product Type |
Alkaline Batteries
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 10 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26111700 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | 1215HP10N |
| Chemical System | Zinc-Manganese Dioxide (Zn/MnO2) |
| Cell Size | Size AA |
| Cover Material | Metal |
| Height | 50.5 mm |
| Nominal Capacity | 1100 mAh |
| Nominal Voltage | 1.5 Volt |
| Diameter | 14.5 mm |
| Temperature | -18 to 55 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!