Elpress Crimp Lug Standard with Inspection Hole Copper 10mm M6 Stud 29mm OAL
Description
Key Specifications
| SKU |
EPRKR10-6
|
|---|---|
| Brand |
Elpress
|
| Product Type |
Lugs Standard Copper
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | KR10-6 |
| Barrel Type | Standard |
| Body Material | Copper |
| Crimping Die | GWB4099/ES2258 |
| Finish | Tin Plated |
| Inside Diameter | 5 mm |
| Lug Length | 11 mm |
| Lug Thickness | 3 mm |
| Lug Width | 11.5 mm |
| Number of Holes | 1 Hole |
| Overall Length | 29 mm |
| Please Note | with Inspection Hole |
| Stud Size | M6 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!