Energizer AC Electric Vehicle Charger 11kW 400V 16A 3Ph Type 2 Socket 5m IP55 Silver 400VAC 16A 50/60Hz 2000m IK08 5-95%
Description
Key Specifications
| SKU |
ENSENEVA11S011AUSI
|
|---|---|
| Brand |
Energizer
|
| Range Name |
EV Charger
|
| Product Type |
AC Electric Vehicle Charger
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 25175000 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ENEVA11S011AUSI |
| IP Rating | IP55 |
| Cord Length | 5 mtr |
| Input Current | 16 Amp |
| Please Note | Color: Silver |
| Power Output | 11 kW |
| Height | 320 mm |
| Width | 190 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Depth | 144.5 mm |
| Phase | 3 Phase |
| Input Voltage | 400 Volt AC |
| Output Voltage | 400 Volt AC |
| Standards | EN / IEC 61851-1: 2019 / EN / IEC 61851-21-2: 2021 / IEC 14443 A |
| Connector Type | Type 2 Socket |
| Operating Temperature | -30 to 50 deg C |
| Certifications | CE / ISO |
| Communication Protocol | OCPP 1.6 JSON / OCPP 2.0 |
| IK Rating | IK08 |
| Item Weight | 2 kg |
| Max. Operating Altitude | <2000 mtr |
| Output Current | 16 Amp |
| Relative Humidity | 5-95% |
| Wireless Technology | Plug&Play / RFID / App / 4G |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!