Termco DWL Heatshrink Tubing Dual Wall Adhesive Lined 3-1mm 1.2M Black
Description
Key Specifications
| SKU |
ENGDWL-3/1BK
|
|---|---|
| Brand |
Engineering Supplies
|
| Product Type |
Heatshrink Tubing
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121700 |
| UOM | LN |
| Vendor Product | ENGDWL-3/1BK |
| Colour | Black |
| Lining Type | Adhesive Lined |
| Shrink Diameter From | 3 mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Shrink Diameter To | 1 mm |
| Temperature | -55 to 125 Deg C |
| Wall Type | Dual |
| Wall Thickness Recovered | 1 to 0.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!