Energetic LED Batten Diffused Slim Body 4W 220-240V 400lm White Highly Clear Polycarbonate Integrated LED Driver
Description
Key Specifications
| SKU |
ENE212016B
|
|---|---|
| Brand |
Energetic
|
| Range Name |
Club
|
| Product Type |
LED Battens Diffused
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ENE212016B |
| Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Beam Angle | 160 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | Integrated LED Driver |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Highly Transparent Polycarbonate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 34 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP40 |
| Light Source | SMD LED |
| Lumens | 400 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Power Factor | 0.9 |
| Temperature | -20 to 50 deg C |
| Wattage | 4 Watt |
| Width | 24 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!