Energetic Stellar V Wide Emergency Batten 20/14/10W 3000/4000/5000/5700/6500K 900-2000lm White IP20 640x130x80mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
6923933875320
|
|---|---|
| SKU |
ENE211025EM
|
| Brand |
Energetic
|
| Range Name |
Stellar
|
| Product Type |
Emergency Battens
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ENE211025EM |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Battery Type | LFP |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000/5700/6500K |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Opal Polycarbonate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 80 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 1800/2000 lm 1260/1400 lm 900/1000 lm |
| Material | Metal |
| Mounting Method | Surface/Suspension |
| Operating Mode | Sustained |
| Wattage | 20/14/10 Watt |
| Width | 130 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!