Energetic Downlight Round Recessed Gimble 92mm Cutout SMD LED 11W 3K Dimmable White
Description
Key Specifications
| SKU |
ENE172007A
|
|---|---|
| Brand |
Energetic
|
| Range Name |
Celeste
|
| Product Type |
Downlights Round
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ENE172007A |
| Average Lamp Life | 35000 hrs |
| Beam Angle | 100 deg |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000K |
| Cut-Out Diameter | 92 mm |
| CRI | >=80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 46 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Shape | Round |
| Lumens | 800 lm |
| Light Source | SMD LED Chip |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Recessed |
| Please Note | Trailing and Leading Edge |
| Width | 110 mm |
| Wattage | 11 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!