Elcon Flexible Cable VSD EMC Screened Heavy Duty 3 Core & Earth 4 mm 0.6/1kV PVC/Tinned Copper Braid/PVC Clear
Description
Key Specifications
| SKU |
ELNCE-EMC4G4KM
|
|---|---|
| Brand |
Elcon Cables
|
| Product Type |
VSD/EMC Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 100 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | CE-EMC4G4KM |
| Bend Radius | 92.4 mm |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Class 5 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Current | 30 Amp |
| Earth Conductor Size | 4 mm |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Insulation Resistance | DC: 4.95 MOhm/m |
| Insulation Thickness | 0.9 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.4 mm |
| Screen Coverage | 80% |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Clear |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Sheath Thickness | 1.8 mm |
| Standards | RoHS |
| Temperature | 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!