Electra 1.5mm Orange Circular Cable Unarmoured V-90 PVC/5V-90 PVC 100mtr
Description
Key Specifications
| SKU |
ELCSRCV3015E
|
|---|---|
| Brand |
Electra
|
| Product Type |
Circular Cable Unarmoured
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | SRCV3015E |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Core Colours | Red/Blue/White/Green/Yellow |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | V-90 PVC |
| Insulation Thickness | 0.6 mm |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 9.2 mm |
| Sheath Colour | Orange |
| Sheath Thickness | 1.2 mm |
| Sheath Material | 5V-90 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 AS/NZS 5000.1 |
| Stranding | 3x7/0.5 mm + 7/0.5 mm Earth |
| Temperature | 90 deg C |
| Voltage | 450-750 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!