Electra Automotive Cable Double Insulated 2 Core Figure 8 1.85mm PVC/PVC Red
Description
Key Specifications
| SKU |
ELCECA42RD-100
|
|---|---|
| Brand |
Electra
|
| Product Type |
Automotive Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 100 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121800 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | ECA42 100 |
| Conductor Type | Annealed Copper |
| Conductor Size | 1.85 mm |
| Insulation Thickness | 2.7 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Insulation Material | V-75 PVC |
| Overall Diameter | 7 mm |
| Sheath Colour | Red |
| Sheath Material | 4V-75 PVC |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3808 |
| Stranding | 26/0.3 mm |
| Voltage | 32 Volt AC/100 Volt DC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!