Eglo Wall Light LED 11W 220-240V 4K 900lm Plastic
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9002759946135
|
|---|---|
| SKU |
EGL94613
|
| Brand |
Eglo
|
| Range Name |
Tabiano
|
| Product Type |
Wall Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 94613-NLA |
| Average Lamp Life | 25000 hrs |
| Colour Designation | Neutral White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Plastic |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Chrome |
| Height | 70 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| Light Source | LED |
| Mounting Method | Wall |
| Lumens | 900 lm |
| Material | Steel |
| Wattage | 11 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!