Eglo Tourbillion eiling Sweep Fan 7 Blade 80in 5 Speed DC Motor Aluminum Matte Black Ceiling
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9008606182442
|
|---|---|
| SKU |
EGL202966
|
| Brand |
Eglo
|
| Range Name |
Tourbillion
|
| Product Type |
Ceiling Sweep Fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 202966 |
| Blade Colour | Black |
| Air Flow Rate | 17500 cu-m/hr |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Pitch | 18 deg |
| Body Colour | Black |
| Canopy Material | Steel |
| Body Material | Steel |
| Control Type | 5 Speed Remote |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 413 mm |
| Motor Wattage | 58 Watt |
| Motor Speed | 53-100 rpm |
| Motor Type | DC |
| Mounting Method | Ceiling |
| Voltage | 220-240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!