Eaton RCBO Type A 230-240 VAC 10 Amp 6 kA 1 Pole + N 30 mA IP20/40 1 Module 17.6 mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9321289227515
|
|---|---|
| SKU |
EATCBE05749
|
| Brand |
Eaton
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CBE05749 |
| Connection Type | Screw |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 93 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 76.35 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20/40 |
| Modules | 1 Module 17.6 mm |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Temperature | -5 to 55 deg C |
| Terminal Connection | 1 - 25 sq-mm |
| Trip Characteristic | C Curve |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Width | 17.6 mm |
| Voltage | 230-240 Volt AC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!