DKSH 1mm 1 Pair Instrumentation Cable Unarmoured High Temperature Overall Screened
Description
Key Specifications
| SKU |
DKSINS1P1CSBK
|
|---|---|
| Brand |
DKSH
|
| Product Type |
Instrumentation Cable Unarmoured High Temperature
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | INS1P1CSBK |
| Bend Radius | 43.8 mm |
| Conductor Size | 1 mm |
| Conductor Type | Class 2 Annealed Copper |
| Core Colours | Black/White Numerals |
| Insulation Material | V-90HT PVC |
| Number of Pairs | 1 Pair |
| Overall Diameter | 7.3 mm |
| Screen Material | Aluminium/Polyester Tape |
| Screen Coverage | 100% |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | V-90HT PVC |
| Stranding | 7/0.45 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 |
| Temperature | -25 to 90 deg C |
| Voltage | 110 Volt AC/150 Volt DC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!