Dialight Floodlight 484W 120-277/120-250V 5000K 125deg Epoxy Powder Coated IP66/67 LED 60Hz Cool White 60000lm 150000hrs
Description
Key Specifications
| SKU |
DIAF2EN6B8NDENVGN
|
|---|---|
| Brand |
Dialight
|
| Range Name |
ProSite
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | F2EN6B8NDENVGN |
| Mounting Type | Bracket |
| Power Factor | >0.9 |
| Temperature | -40 to 65 deg C |
| Time on Adjustment | 1.5 ms |
| Wattage | 484 Watt |
| Width | 495 mm |
| Average Lamp Life | 150000 hrs |
| Beam Angle | 125 deg Wide |
| Colour | Epoxy Powder Coated |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 5000K |
| Control Gear | Integral |
| CRI | 70 |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 580 mm |
| Impact Rating | IK10 / IK08 |
| Input Frequency | 60 Hz |
| IP Rating | IP66/67 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 60000 lm |
| Material | A360 Die-cast Aluminum |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!