Dialight Vigilant LED Bulkhead Conveyor Wide Optic Pole Mount 45W 5000K 6400lm Cool White IP66/67
Description
Key Specifications
| SKU |
DIABPE-4UC2-6NNN-VGN
|
|---|---|
| Brand |
Dialight
|
| Range Name |
Vigilant
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BPE-4UC2-6NNN-VGN |
| Average Lamp Life | 150000 hrs |
| Colour | Cool White |
| Colour Temperature | 5000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 118 mm |
| Input Voltage | 100-277 Volt AC/120-250 Volt DC |
| IP Rating | IP66/67 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 6400 lm |
| Material | A360 Die-Cast Aluminium |
| Mounting Type | Pole |
| Power Factor | >0.9 |
| Temperature | 40 to 65 deg C |
| Wattage | 45 Watt |
| Width | 220 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!