Davis Lighting LED Lowbay Metal Halide 400W White Integral Magnetic Aluminium Wire Guard IP20 White Powder Coated
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9555222820369
|
|---|---|
| SKU |
DAVLBP400MHW
|
| Brand |
Davis Lighting
|
| Product Type |
Luminaires Low Bay
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LBP400MHW |
| Colour | White |
| Colour Designation | Natural White |
| Control Gear | Integral Magnetic Gear |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diffuser Type | Wire Guard |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 225 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Light Source | Metal Halide |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Surface |
| Wattage | 400 Watt |
| Width | 320 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!