Davis Lighting FLORYN FLE Floodlight 200W 220-240V 5000K 80CRI 110deg IP65 IK06
Description
Key Specifications
| SKU |
DAVFLE200W5K
|
|---|---|
| Brand |
Davis Lighting
|
| Product Type |
LED Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39112100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FLE200W5K |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Beam Angle | 110 deg |
| Colour Temperature | 5000K |
| CRI | >80 |
| Diameter | 285 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Finish | Powder Coated |
| Lumens | 24351 lm |
| Please Note | 48 mm Depth |
| Power Factor | >0.95 |
| Temperature | 20 to 45 deg C |
| Voltage | 220-240 Volt |
| Wattage | 200 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!