Davis Lighting LED Floodlight 50W 5000K Natural Daylight 4700lm >70CRI Black IP66 IK06
Description
Key Specifications
| SKU |
DAVFLA50G15K03
|
|---|---|
| Brand |
Davis Lighting
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FLA50G15K03 |
| Mounting Type | Trunnion |
| Power Factor | >0.95 |
| Temperature | 40 deg C |
| Wattage | 50 Watt |
| Width | 197 mm |
| Average Lamp Life | 30000 hrs |
| Beam Angle | 110 deg |
| Colour | Black |
| Colour Designation | Natural Daylight |
| Colour Temperature | 5000K |
| CRI | >70 |
| Height | 35 mm |
| Impact Rating | IK06 |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Lumens | 4700 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!