Crouse Hinds Hazardous Area Cable Gland Armoured 10.2-13.2mm M20 IP66/68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9323952097302
|
|---|---|
| SKU |
CRUTWAX1M13
|
| Brand |
Crouse Hinds
|
| Range Name |
Terminator TWAX
|
| Product Type |
Cable Glands Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TWAX1M13 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd Exe Ex tD |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Armour Wire | 1.25 mm |
| Min. Armour Wire | 0.9 mm |
| Max. Bedding OD | 8.6 mm |
| Min. Sheath OD | 10.2 mm |
| Max. Sheath OD | 13.2 mm |
| Overall Length | 13.2 mm |
| Thread Length | 14 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 26.9 mm |
| Width Across Flats | 23.3 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!