Crouse Hinds Hazardous Area Cable Gland Armoured Barrier 27-33.5mm M32 IP66/67
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9323952097180
|
|---|---|
| SKU |
CRUTWAB3M34
|
| Brand |
Crouse Hinds
|
| Range Name |
Terminator TWAB
|
| Product Type |
Cable Glands Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | TWAB3M34 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd Exe Ex tD |
| IP Rating | IP66/67 |
| Max. Armour Wire | 2 mm |
| Min. Armour Wire | 1.6 mm |
| Max. Bedding OD | 25 mm |
| Min. Sheath OD | 27 mm |
| Max. Sheath OD | 33.5 mm |
| Overall Length | 33.5 mm |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M32 |
| Width Across Corners | 54 mm |
| Width Across Flats | 47.6 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!