CMP Products Flame Proof Cable Gland Armoured 35.2-46.7mm M50 IP66
Description
Key Specifications
| SKU |
CMP50SE1FW1RA5
|
|---|---|
| Brand |
CMP Products
|
| Range Name |
Type E1FW
|
| Product Type |
Cable Glands Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 50SE1FW1RA5 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd IIC Exe II Ex nR II Ex tD A21 IP66 Exd I Exe I |
| IP Rating | IP66 |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Min. Armour Wire | 2 mm |
| Max. Bedding OD | 38.2 mm |
| Min. Sheath OD | 35.2 mm |
| Max. Sheath OD | 46.7 mm |
| Protrusion Length | 75.5 mm |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -60 to 130 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M50 |
| Width Across Corners | 66.5 mm |
| Width Across Flats | 60 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!