CMP Products Flame Proof Cable Gland Armoured 9.5-15.9mm M20 IP68
Description
Key Specifications
| SKU |
CMP20ST3CDS1RA5
|
|---|---|
| Brand |
CMP Products
|
| Range Name |
Triton CDS T3CDS
|
| Product Type |
Cable Glands Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 20ST3CDS1RA5 |
| Finish | Nickel Plated |
| Body Material | Brass |
| Hazardous Area Rating | Exd IIC Gb Exe IIC Gb Ex nR IIC Gc Ex ta IIIC Da Exd I Mb Exe I Mb |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Armour Wire | 1.2 mm |
| Min. Armour Wire | 0.8 mm |
| Max. Bedding OD | 11.6 mm |
| Min. Sheath OD | 9.5 mm |
| Max. Sheath OD | 15.9 mm |
| Protrusion Length | 78.7 mm |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -60 to 30 deg C |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 26.4 mm |
| Width Across Flats | 24 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!