Clipsal Switch Cover Skin Flush Mount Standard 1 Gang Rocker Vertical Crowne
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9311554796723
|
|---|---|
| SKU |
CLIS3041CCE
|
| Brand |
Clipsal
|
| Range Name |
Iconic Styl
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S3041C-CE |
| Colour | Crowne |
| Depth | 8.5 mm |
| Finish | Satin/Metallic |
| For Use With | Domestic Switching Devices |
| Height | 126 mm |
| Material | Anodised Aluminium |
| Number Of Gangs | 1 Gang |
| Mounting Method | Flush |
| Orientation | Vertical |
| Please Note | Rocker Switch |
| Temperature | 0 to 45 deg C |
| Terminal Type | Clip-On |
| Width | 82 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!