Clipsal Switch Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 3Ph 4P 63A 500V 5 Pin Round Chemical Resistant Grey IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9311554256616
|
|---|---|
| SKU |
CLI66CV563RG
|
| Brand |
Clipsal
|
| Range Name |
66 Series
|
| Product Type |
Switch Sockets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 66CV563-RG |
| Conduit Entry | 2xM35/1xM40 |
| Colour | Chemical Resistant Grey |
| Current | 63 Amp |
| Depth | 215 mm |
| Connection Type | Screw |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 320 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Plastic |
| Mounting Method | Surface |
| Number Of Poles | 5 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Pin Configuration | 5 Pin Round |
| Terminal Capacity | 1.5-6 sq-mm |
| Voltage | 500 Volt |
| Width | 160 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!