Clipsal 56 Series Pendant Outlet Un-Switched Weatherproof 3Ph 32A 500V 5 Pin Round Orange IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9311554203498
|
|---|---|
| SKU |
CLI56PO532EO
|
| Brand |
Clipsal
|
| Range Name |
56 Series
|
| Product Type |
Pendant Outlets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56PO532-EO |
| Colour | Orange |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 263 mm |
| Control Type | Straight |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 90 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Pin Configuration | 5 Pin Round |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 500 Volt |
| Thread Type | M40 |
| Width | 90 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!