Clipsal 56 Series Aperture Enclosure 2G Grey For 56 Series Enclosures
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9311554726188
|
|---|---|
| SKU |
CLI56/32CG
|
| Brand |
Clipsal
|
| Range Name |
56 Series
|
| Product Type |
Enclosure Accessories
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 56/32-CG |
| Conduit Entry | 2 x M20/1 x M25 |
| Colour | Grey |
| Depth | 77 mm |
| For Use With | 56 Series Enclosures |
| Height | 107 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Number Of Gangs | 2 Gang |
| Mounting Method | Wall/Ceiling/Surface |
| Shape | Square |
| Please Note | Suits 30 Series Less Back |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Width | 101 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!