Clevertronics LED Bunker Light 16W 240V 4000K 1900lm 50000hrs IP65 Opal Polycarbonate/Die-Cast Aluminum White 360mm Dia
Description
Key Specifications
| SKU |
CLEFBKLED-WHT
|
|---|---|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
Bunkalite
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FBKLED-WHT |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Control Gear | Integrated LED Driver |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Opal Polycarbonate |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 145 mm |
| Impact Rating | IK10 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens | 1900 lm |
| Lamp Type | LED |
| Material | Opal Polycarbonate / Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Surface |
| Please Note | 360 mm Diameter |
| Temperature | 0-40 deg C |
| Wattage | 16 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!