Clevertronics Bunker Light Round 16W 240V Round 4000K Opal Polycarbonate Die-Cast Aluminium Silver IP65 LED 50Hz 1945lm
Description
Key Specifications
| SKU |
CLEFBKLED-SLV
|
|---|---|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
Bunkalite
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FBKLED-SLV |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour | Silver |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Diameter | 360 mm |
| Diffuser Type | Opal Polycarbonate |
| Height | 145 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1945 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Type | Surface |
| Power Factor | 0.9 |
| Style | Round |
| Temperature | 0-40 deg C |
| Wattage | 16 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!