Clevertronics Epic LED Diffused Batten 20.4W Charge Lamp ON 19.5W Standby Lamp ON 220-240VAC 50Hz 4K 2199lm Tri-Colour
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9357260000594
|
|---|---|
| SKU |
CLEEPIC-600
|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
EPIC Indoor
|
| Product Type |
Emergency Battens
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EPIC-600 |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 78 mm |
| Impact Rating | IK03 |
| IP Rating | IP20 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| Lamp Type | LED |
| Lumens | 2199 lm |
| Material | Metal |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Sustained |
| Temperature | 1 to 40 deg C |
| Wattage | 20.4 Watt Charge Lamp ON/19.5 Watt Standby Lamp ON |
| Width | 72 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!