Clevertronics Epic Diffused Emergency Batten 37.6/35.9/37.1W Tri-Colour 3000/4000/5700K IP20 1203mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9357260000709
|
|---|---|
| SKU |
CLEEPIC-1200-EM
|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
EPIC Indoor
|
| Product Type |
Emergency Battens
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EPIC-1200-EM |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 78 mm |
| Impact Rating | IK03 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| IP Rating | IP20 |
| Lumens | 4227/4673/4447 lm |
| Lamp Type | Dual LED |
| Material | Powder Coated Sheet Metal Base |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Sustained |
| Temperature | 1 to 40 deg C |
| Wattage | 37.6/35.9/37.1 Watt |
| Width | 72 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!