Clevertronics LP Premium Exit Sign Weatherproof Wall Mount Single Sided 24m IP66/IP67 One Box Solution
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9332274009405
|
|---|---|
| SKU |
CLECWELED-WM
|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
Weatherproof
|
| Product Type |
Emergency Exits
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CWELED-WM |
| Average Lamp Life | 100000 hrs |
| Battery Type | LiFePO4 |
| Colour | White |
| Height | 130 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| IP Rating | IP66/67 |
| Lamp Type | 6 x High Intensity LED |
| Material | Polycarbonate Base/Polycarbonate Diffuser Cover |
| Mounting Method | Wall Single Sided |
| Operating Mode | Maintained |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 2.8 Watt Standby/3.8 Watt Max |
| Viewing Distance | 24 mtr |
| Width | 190 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!