Clevertronics LP Premium Argonaut Weatherproof Emergency Light Square Surface Mount 24.3W Sustained IP65
Description
Key Specifications
| SKU |
CLEARGOSQ-SEN-LP
|
|---|---|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
Argonaut Square
|
| Product Type |
Emergency Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ARGOSQ-SEN-LP |
| Average Lamp Life | 205000 hrs |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 97 mm |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens | 3242 lm |
| Lamp Type | LED |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Sustained |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | 22 Watt Standby/24.3 Watt Max |
| Width | 321 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!