Clevertronics Weatherproof LED Emergency Batten w/Integral Battery 41/38/41W Tri-CCT 3819/4318/4100lm 1265x121x88mm IP65
Description
Key Specifications
| SKU |
CLEARGO-1200-LP-HV
|
|---|---|
| Brand |
Clevertronics
|
| Range Name |
Argo Weatherproof
|
| Product Type |
Emergency Battens
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ARGO-1200-LP-HV |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Height | 88 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens | 3819/4318/4100 lm High Output 2260/2431/2400 lm Low Output |
| Lamp Type | Dual LED Strip |
| Material | Polycarbonate Base with Captive Stainless-Steel Clip |
| Mounting Method | Surface |
| Operating Mode | Sustained |
| Temperature | 0 to 40 deg C |
| Wattage | High Output 41 Watt Max/Low Output 23 Watt Max/Standby 38/36 Watt |
| Width | 121 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!