CCG Cable Gland Barrier Type M63 45.5-60.5mm IP66/68
Description
Key Specifications
| SKU |
CCG057166
|
|---|---|
| Brand |
CCG
|
| Range Name |
Type E1EX
|
| Product Type |
Cable Glands Hazardous Area
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 2 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 057166 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 60.5 mm |
| Min. Sheath OD | 45.5 mm |
| Min. Armour Wire | 0.4 mm |
| Temperature | -20 to 95 deg C |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M63 |
| Torque Rating | 66 Nm |
| Width Across Corners | 96 mm |
| Width Across Flats | 85 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!