CCG Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M32 20-26.5mm Nickel Plated Brass with Locknut IP66/68
Description
Key Specifications
| SKU |
CCG053503
|
|---|---|
| Brand |
CCG
|
| Range Name |
Type A2
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 5 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 053503 |
| IP Rating | IP66/68 |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Unarmoured Cables |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 26.5 mm |
| Min. Sheath OD | 20 mm |
| Overall Length | 40 mm |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Torque Rating | 55 Nm |
| Thread Size | M32 |
| Width Across Corners | 48 mm |
| Width Across Flats | 42 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!