CCG Single Compression Cable Gland M20 x 1.5 7-11.5mm IP66/68
Description
Key Specifications
| SKU |
CCG0535-0-EMC
|
|---|---|
| Brand |
CCG
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 0535-0-EMC |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Sheath OD | 11.5 mm |
| Min. Sheath OD | 7 mm |
| Temperature | -20 to 125 deg C |
| Seal Material | Thermoplastic Elastomer/Silicone |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Torque Rating | 32.5 Nm |
| Width Across Corners | 27 mm |
| Width Across Flats | 24 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!