CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 34-47.5mm M50 IP66
Description
Key Specifications
| SKU |
CCG051255
|
|---|---|
| Brand |
CCG
|
| Product Type |
Cable Glands Metal
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 051255 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | SWA and Aluminium Armoured Cables |
| IP Rating | IP66 |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Bedding OD | 38 mm |
| Min. Armour Wire | 2 mm |
| Max. Sheath OD | 47.5 mm |
| Min. Sheath OD | 34 mm |
| Overall Length | 87 mm |
| Thread Length | 15 mm |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Seal Material | Thermoset Elastomer |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M50 |
| Torque Rating | 100 Nm |
| Width Across Corners | 73 mm |
| Width Across Flats | 65 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!