CCG Metal Cable Gland Armoured General Purpose 15.9-19mm M20 with Lock Nut IP2X
Description
Key Specifications
| SKU |
CCG050301
|
|---|---|
| Brand |
CCG
|
| Range Name |
Type BW Captive Cone
|
| Product Type |
Cable Glands Metal
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 050301 |
| For Use With | Steel Wire Armoured and Aluminium Armoured Cable |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP2X |
| Max. Armour Wire | 1.25 mm |
| Max. Sheath OD | 19 mm |
| Max. Bedding OD | 15.9 mm |
| Min. Armour Wire | 0.9 mm |
| Min. Sheath OD | 15.9 mm |
| Overall Length | 36 mm |
| Temperature | -65 to 120 deg C |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Width Across Corners | 31 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Flats | 27 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!