CBI Moulded Case Circuit Breaker 3 Pole 50 kA 80-100 Amp 690 VAC Chassis Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
CBIF50DV100
|
|---|---|
| Brand |
CBI
|
| Product Type |
MCCBs
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | F50DV100 |
| Frame Type | Size 1 |
| Depth | 86 mm |
| Current | 80-100 Amp |
| Height | 160 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 50 kA |
| Mounting Method | Chassis |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Trip Type | Fixed Magnetic Adjustable Thermal |
| Width | 105 mm |
| Voltage | 690 Volt AC / 500 Volt DC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!