Siemens Ozoflex Plus Submersible Flexible Cable Rubber 3 Core + Earth 4mm 0.6/1kV Copper EPR/CSP Black
Description
Key Specifications
| SKU |
CAB19894
|
|---|---|
| Brand |
Cables Plus
|
| Product Type |
Submersible Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 19894 |
| Bend Radius | Static 61.2 mm/Flexible 76.5 mm |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Insulation Material | EPR |
| Number of Cores | 3 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.3 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CSP Elastomer |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 3191 AS/NZS 5000-1 |
| Stranding | 50/0.31 mm |
| Temperature | 90 deg C |
| Tensile Strength | 15 Nm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!