Siemens Ozoflex Submersible Flexible: Cable Rubber 4 Core + Earth 35mm 0.6/1kV Copper EPR/CSP Black
Description
Key Specifications
| SKU |
CAB12735
|
|---|---|
| Brand |
Cables Plus
|
| Product Type |
Submersible Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 12735 |
| Bend Radius | Static 145.6 mm/Flexible 182 mm |
| Conductor Size | 35 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Red/White/Green/Yellow |
| Insulation Material | Ethylene-Propylene Rubber (EPR) |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 36.4 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CSP Elastomer |
| Standards | AS 1125 AS 3191 AS/NZS 5000-1 AS/NZS 3008.1.1:2009 |
| Stranding | 279/0.4 mm |
| Temperature | -25 deg C |
| Tensile Strength | 15 Nm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!