ABB WGN Metal Cable Gland General Purpose M50x1.5 48.6-53.5mm IP68 For Steel Wired Armoured Cable
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674370123
|
|---|---|
| SKU |
CAAWGN504
|
| Brand |
ABB
|
| Product Type |
Cable Glands Metal
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WGN504 |
| For Use With | Steel Wired Armoured Cable |
| Max. Armour Wire | 2.5 mm |
| Max. Sheath OD | 53.5 mm |
| Max. Bedding OD | 41.65 mm |
| Min. Armour Wire | 2 mm |
| Min. Sheath OD | 48.6 mm |
| Protrusion Length | 73 mm |
| Thread Length | 15 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Width Across Corners | 86.5 mm |
| Thread Size | M50 |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!