ABB General Purpose Metal Armoured Cable Gland 10.4-12mm M20x1.5 IP68 Steel
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318674369998
|
|---|---|
| SKU |
CAAWGN202
|
| Brand |
ABB
|
| Product Type |
Cable Glands Metal
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WGN202 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Steel Wired Armoured Cables |
| IP Rating | IP68 |
| Max. Armour Wire | 0.9 mm |
| Max. Bedding OD | 8 mm |
| Min. Armour Wire | 0.5 mm |
| Max. Sheath OD | 12 mm |
| Min. Sheath OD | 10.4 mm |
| Protrusion Length | 40 mm |
| Thread Length | 14 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M20 |
| Width Across Corners | 25.3 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!